ХЕМОРОИДИ
Хемороидите представляват разширения на вените в долната част на дебелото черво (ректума) и ануса и по- специално на т. нар. кавернозни тела (разположени на прехода между артериалните и венозни съдове). Важно е да знаете, че те съдържат артериална кръв (ясна, алена). Ректумът е крайната част на дебелото черво, той се отваря в ануса.
РАЗПРОСТРАНЕНИЕ
Хемороидите са много често срещани в индустриалните държави. По статистически данни повече от 10% от възрастното население страда от хемороиди. Оплаквания възникват след 20 год. възраст, обикновено между 40 и 65 год. Мъжете са засегнати по-често от жените.
ТИПОВЕ
Два от най-често срещаните типове хемороиди са външни и вътрешни хемороиди:
- Външните хемороиди са по външната страна на аналното отвърстие. Могат да бъдат болезнени понякога, да се подуват и да дразнят. Често срещан симптом е сърбеж, поради дразнене на кожата. Ако кръвоносният съд се разкъса и се формира тромб, тогава имаме налице тромбозен хемороид.
- Вътрешните хемороиди се намират вътре в ректума. Най-често са безболезнени и повечето страдащи от тях не подозират, че ги имат. Може да кървят, ако се раздразнят. Неизлекувани навреме, вътрешните хемороиди може да доведат до пролапс и прищипване.
- Пролапсни хемороиди са вътрешни хемороиди, които са толкова разширени, че са изтласкани извън ануса. Ако аналният мускул (сфинктер) получи спазъм и заклещи пролапсните хемороиди извън аналното отвърстие, се прекъсва кръвният поток и хемороида става прищипан хемороид.
ПРИЧИНИ
Сред най-честите причини за възникването на хемороиди са:
- Запек - описва се като един от особено важните фактори. Усилието при дефекация води до повишаване на налягането в кавернозните тела, затруднява отичането на кръвта от тях и води до разширението им.
- Честите диарии също способстват за развитието на хемороиди.
- Заседнал начин на живот.
- Преяждане, прекомерна употреба на пикантни храни и алкохол.
- Физически усилия, водещи до повишаване на вътрекоремното налягане (вдигане на тежести, тежка физическа работа).
- Бременност (по същата причина- при нарастването на матката и разположеният в нея плод с напредване на бременността се повишава налягането в коремната кухина).
- Раждане.
- Особено чести са хемороидите при хора със статични седящи професии.
- Отчита се ролята и на наследствени фактори.
- Недостатъчното количество фибри в дневното меню.
- Продължителното пребиваване в седящо положение.
- Недостатъчната двигателна активност.
- Горещите вани.
- Пушене.
- Продължителната кашлица.
- Напъните при дефекация.
- Тумори на правото черво.
- Носенето на стегнато бельо.
СИМПТОМИ
Най-честите са:
- Лек сърбеж и парене около ануса, най-вече след дефекация.
- Зацапване на бельото и областта около ануса със секрет, което в някои случаи води до възпаление на разположената в съседство кожа.
- Болка - тя е особено характерна за външните хемороиди и се провокира най-вече от травмирането на хемороидалните възли от твърдите фекалии.
- Кървене при дефекация. Важно е да знаете,че това е ясно кървене, което настъпва в края на изхождането. То може да варира по сила (от единични капки до струйно кървене).
- Пролабиране през ануса - така се означава излизането на вътрешните хемороиди през ануса в резултат на тяхното нарастване и под влияние на усилие и напън при дефекация и физическа работа. В началото хемороидалните възли се връщат (репонират) спонтанно, по- късно е необходимо болните да ги прибират с ръка, а в по- напредналите стадии пролабирането обикновено е постоянно.
ЕТАПИ НА ЗАБОЛЯВАНЕТО
Различават се 4 стадия:
- І стадий - Хемороиди, които може епизодично да кървят, но не пролабират (неизпадат през ануса навън).
- ІІ стадий - Хемороидалните възли пролабират при дефекация,но се репонират (не се прибират) спонтанно.
- ІІІ стадий - Хемороидалните възли пролабират, като репонирането им става с ръка.
- ІV стадий - Постоянно пролабирали навън през ануса хемороиди. Тук се включват и всички усложнени варианти.
УСЛОЖНЕНИЯ
Най-сериозните усложнения са:
- Тромбоза - възниква при образуването на тромби в кавернозните телца от които са образувани хемороидите.
- Възпаление - обикновено се наслагва върху вече настъпила тромбоза.
ДИАГНОЗА
- Ако Вашият лекар се съмнява, че имате хемороиди, той ще Ви разпита подробно за Вашите оплаквания и ще Ви направи пълен преглед, търсейки симтоми на заболяването.
- Прегледът включва щателен оглед на областта около ануса, евентуално ендоскопско изследване (аноскопия).
- В случай, че подозира наличието на вътрешни хемороиди, след предварително поставяне на ръкавица Вашият лекар може да изследва ануса и долната част на ректума и посредством пръст.
ЛЕЧЕНИЕ
Лечението на хемороидите варира според риска и ефективността. Различните хора подхождат към проблема по различен начин.
С временно облекчение: За много хора хемороидите са незначително и временно състояние, което ще се излекува от само себе си. В тези случаи се използва измиване, вместо тоалетна хартия (с биде или ръчен душ), студени компреси. Важно правило е аналната област да се поддържа чиста.
С природни метод: Някои хора постигат успех с използването на естествени природни методи за лечение и спиране на хронични стадии на хемороиди.
Първата стъпка е редуциране на рисковите фактори, включително спазването на хигиенно - диетичен режим.
Препоръчваме Ви да избягвате пикантни, силно подправени храни и алкохол. Включването в менюто на свежи плодове и зеленчуци ще Ви осигури редовна дефекация. Спазвайте добра лична хигиена и правете всекидневен тоалет с измиване с хладка вода на аналната област след дефекация.
С традиционно лечение:
- Медикаменти (флеботоници и др.) за лечение на хемороиди.
- Криотерапия.
- Лазертерапия.
- Склеротерапия.
- Хирургично (оперативно) лечение се препоръчва при хемороиди в ІІІ и ІV стадий.